Kategórie

roman turcel (1974 ) – výtvarník, dizajnér, galerista

   Narodil sa v máji 1974 v Bojniciach. Výtvarnej tvorbe s využitím širokého spektra techník a ich kombinácií sa venuje programovo od svojich 18-ich rokov. Profesionálne pôsobí ako grafik, dizajnér a galerista. V súčasnosti žije a tvorí v Prahe.
Výtvarná tvorba romana turcela je determinovaná silnou potrebou burcovať k zamysleniu a klásť otázky . K jej vyjadreniu využíva originálny arzenál pre neho typického výtvarného tvaroslovia. Témou, ktorá je u neho dominantnou, je konflikt ľudských inštinktov s civilizáciou a morálkou. Aj preto v jeho obrazoch a ich cykloch zároveň dominuje stvárnenie rôznych častí ľudského tela, osobitne ruky, ako ich najkultivovanejšieho nositeľa. Zároveň je akýmsi filozofickým rozvinutím michelangelovskej témy božskej ruky podávanej Adamovi, dotyk ktorej je zachraňujúci a liečivý.

   Mäkkosť a lazúrnosť maliarskeho podania ľudského tela, priznávajúceho často prírodný alebo šepsový podklad, tiahlosť a istá neha figúr prítomných na plátne, zas El Grecovu tvorbu.

   Osobitne v posledných rokoch sa roman turcela venuje filozoficky uceleným, nekomerčným projektom. Napr. v projekte Podajme si ruky názvy a obsahy diel priradil k známym svetoobčanom, ktorých oslovil , aby vlastnou rukou vpísali svoj odkaz do jeho obrazov. Doposiaľ tak urobili spevák Sting, režisér Miloš Forman, spevák Peter Dvorský a tibetský duchovný a svetský vodca Dalajlama. Tento súbor malieb môžeme podľa jeho názoru nazvať aj obrazy zvláštneho určenia – vytvárajú totiž priestor pre vznik a voľný pohyb myšlienok. Takým je aj výtvarno-filozofický koncept Priestor pre Desatoro, ktorý vznikol domaľbou stereoskopických fotografií vytvorených prievidzským fotografom Miroslavom Kormošom. 

   Pokiaľ ide o prezentáciu jeho diel, rád využíva verejné priestory s voľným pohybom ľudí. Vychádza to z jeho úprimnej snahy umenie šíriť, konfrontovať ho nielen s úzkym okruhom zasvätencov. Túto snahu dokazuje aj výstavami, ktoré realizoval v parkoch, uliciach či obchodných domoch.